درمان هورمونی افراد دارای اختلال هویت و اختلال نارضایتی جنسی: راهنمای کاربردی بالینی انجمن غدد درون ریز

(انجمن غدد درون ریز کودکان اروپا و امریکا – انجمن اندوکرینولوژیستهای بالینی امریکا – انجمن آندرولوژی امریکا –انجمن تخصصی جهانی سلامت تراجنسها)
ترجمه : دکتر طاهره موسوی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر – فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان
این راهنما  در پایان سال 2017 منتشر شده است

شرکت کنندگان: شرکت کنندگان شامل 9 متخصص از طرف جامعه غدد، یک متودولوژیست و یک نویسنده پزشکی.
مدرک(evidence) : این راهنمای بر پایه ی مدرک با استفاده از رتبه بندی توصیه ها، ارزیابی ها، پیشرفت و رهیافت ارزش گزاری برای توصیف قدرت این توصیه ها و کیفیت مدارک بوجود آمده است. گروه عملیاتی دو گزارش سیستماتیک را به کاربرده و از بهترین مدارک در دسترس موجود در سایر گزارش های سیستماتیک منتشر شده و مطالعات مستقل دیگر استفاده کرده اند.
فرایند توافق: میتینگ های گروهی، تماس های کنگره ای و ارتباطات ایمیلی سبب رسیدن به توافق شد. کمیته های جامعه غدد، اعضا و سازمان های حمایتی نسخه های اولیه ی این راهنما را بررسی و در مورد آن ها اظهار نظر کردند.

جمع بندی: تثبیت جنسیت درمانی چندوجهی است که در آن متخصصان غدد نقش مهمی دارند. افراد دارای اختلال جنسیتی و اختلال نارضایتی جنسی به متخصصان غدد مراجعه می کنند تا خصوصیات فیزیکی جنسیت تعیین شده را بدست آورند. آن ها به یک رژیم هورمونی ایمن و مؤثری نیاز دارند تا ۱) تولید هورمون جنسی اندوژن که بر اساس جنسیت ژنتیکی/غددی فرد ترشح می شود را کاهش دهد. ۲) سطح هورمون های جنسی را در گستره ی طبیعی برای جنسیت تعیین شده ی فرد نگه دارد.
درمان هورمونی برای افراد نابالغ دارای اختلال جنسیتی و اختلال نارضایتی جنسی توصیه نمی شود. متخصصانی که درمان های غددی تثبیت جنسیتی را توصیه می کنند- متخصصانی که به درستی برای تشخيص تربیت شده اند (ضروری)، درمانگر سلامت ذهنی برای نوجوانان (ضروری) و متخصص سلامت ذهنی برای بزرگسالان (توصیه شده) – باید در مورد شاخص های تشخیص و درمان تثبیت جنسیتی آگاه باشند، آموزش و تجربه ی کافی در سنجش سایکوپاتولوژی داشته باشند و تمایل به نقش آفرینی در درمان از طریق انتقال غددی داشته باشند.
توصیه می شود درمان نوجوانان دارای اختلال جنسیتی و اختلال نارضایتی جنسی که در مرحله‌ی Tanner G2/B2  وارد بلوغ شده اند توسط اثرمهاری GnRH agonist  انجام شود. پزشکان می توانند هورمون های تثبیت کننده ی جنسی را بعد از آنکه یک گروه با تخصص های مختلف تداوم اختلال جنسیتی /اختلال نارضایتی جنسی و نیز ظرفیت ذهنی کافی برای دریافت اجازه آگاهانه به این درمان نسبتا غیرقابل برگشت را تایید کردند؛ انجام دهند. بیشتر نوجوانان این ظرفیت را در ۱۶ سالگی به دست می  آورند. ممکن است دلایل اجتناب ناپذیری برای آغاز کردن درمان با هورمون جنسی قبل از ۱۶ سالگی وجود داشته باشد. با این وجود تعداد کمی تجربیات منتشر شده از درمان قبل از ۵/۱۳ تا ۱۴ سالگی وجود دارد. برای درمان کودکان نابالغ و نوجوانان دارای سن بیشتر، توصیه می‌شود یک تیم متخصص متشکل از پزشکان متخصص و متخصصان سلامت ذهنی این درمان را مدیریت کند. پزشک درمانگر باید شاخص درمان را توسط درمانگر سلامت ذهنی مربوطه تایید کند و با تیم در زمینه های مربوط به جراحی تثبیت جنسیتی در نوجوانان با سن بیشتر، هماهنگ باشد. در خصوص افراد بزرگسال دارای اختلال جنسیتی و یا اختلال نارضایتی جنسی، پزشکان درمانگر (همگی) باید در زمینه ی شاخص تشخیص تراجنسی بودن، سلامت روانی، مراقبت های اولیه، درمان هورمونی و جراحی با توجه به نیاز بیمار تجربه داشته باشند. نگهداری هورمون های جنسی در سطح روانی و پایش برای ریسک های شناخته شده و پیچیدگی ها توصیه می شود.
وقتی مقادیر بالایی از استروئید های جنسی برای کاهش استروئید های جنسی اندوژن مورد نیاز است، و یا در سنین بالا، پزشکان ممکن است همراه با کاهش استروئید های جنسی، برداشتن غدد (جنسی ) طبیعی را نیز در نظر بگیرند. پزشکان باید وقتی برداشتن غدد از طریق جراحی، ناقص است؛ هم مردان تراجنسی (زن به مرد) و هم زنان تراجنسی (مرد به زن) را در خصوص خطر سرطان عضو تولید مثل کننده پایش کنند.علاوه بر ان پزشکان باید به صورت دائم  عوارض استروئیدهای جنسی را نیز مانیتور کنند. در مورد جراحی های تثبیت جنسیتی در بزرگسالان، پزشک درمانگر باید با پزشک مربوطه همکاری و شاخص درمان را تایید کند.
پزشکان باید از صدمه زدن به افراد (با درمان هورمونی) که شرایطی به جز اختلالات جنسی دارند و ممکن است از تغییرات فیزیکی همراه با این درمان سودی نبرند؛ خودداری نمایند.
خلاصه ی توصیه ها
ارزیابی کودکان و بزرگسالان
توصیه می شود تنها متخصصین سلامت جنسی تربیت شده (MHPs)  که ویژگی های زیر را دارا هستند، اختلال جنسیتی و اختلال نارضایتی جنسی در بزرگسالان را تشخیص دهند:
1)    توانایی استفاده از راهنمای تشخیصی و آماری بیماری های ذهنی (DSM) و یا طبقه بندی آماری بین المللی بیماری ها و مسائل مربوطه سلامت (ICD) برای اهداف تشخیصی، 2) توانایی تشخیص  اختلال جنسیتی و اختلال نارضایتی جنسی و تفاوت گزاری میان این دو اختلال و مواردی که ویژگی های مشابهی دارند (مانند Body dysmorphic disorder)، 3) آموزش در زمینه تشخیص موارد روانپزشکی، 4) توانایی برعهده گیری یا ارجاع برای یک درمان مناسب، 5) توانایی براورد روانشناسی درک بیمار، سلامت ذهنی و شرایط اجتماعی که می توانند درمان تثبیت جنسی را تحت تاثیر قرار دهند و  6)  شرکت در میتینگ های منظم  متخصصان مربوطه . (تجربه ی رتبه بندی نشده ی خوب)
2)    توصیه می شود تنها MHP هایی که دارای شرایط زیر هستند،  اختلال جنسیتی و اختلال نارضایتی جنسی را در کودکان و نوجوانان تشخیص دهند: 1) آموزش در زمینه روانشناسی و سایکوپاتولوژی کودک و نوجوان، 2) توانایی  استفاده از DSM و یا ICD برای اهداف تشخیصی، 3) توانایی تفاوت گزاری بین این دو اختلال و مواردی که ویژگی های مشابهی دارند (مانند Body dysmorphic disorder)، 4) آموزش در زمینه تشخیص موارد روانپزشکی، 5) توانایی برعهده گیری یا ارجاع برای یک درمان مناسب، 6) توانایی براورد روانشناسی درک بیمار، سلامت ذهنی و شرایط اجتماعی که می توانند درمان تثبیت جنسی را تحت تاثیر قرار دهند، 7) شرکت در میتینگ های منظم  متخصصان مربوطه و 8) دانش در زمینه ی شاخص درمان هورمونی متوقف کننده رشد و تثبیت کننده ی جنسیتی در نوجوانان. (تجربه ی رتبه بندی نشده ی خوب)
3)    توصیه می شود تصمیمات مربوط به تبدیل اجتماعی کودکان نابالغ دارای اختلال جنسیتی یا نارضایتی جنسی به کمک یک MHP یا یک متخصص با تجربه ی دیگر گرفته شود. (تجربه ی رتبه بندی نشده ی خوب)
توجه علاقمندان را به متن کامل این مقاله جلب می کنم

درباره ما

انجمن غدد کودکان ایران
Iranian Association of Pediatric Endocrinologists

انجمن غدد کودکان بخش اعظمی از زمان کاری خود را صرف تشخیص

و درمان بیماریهای غدد كودكان نموده و اغلب دارای سابقه پژوهشی،

آموزشی یا اجرائی در زمینه غدد کودکان می باشند.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

حامی انجمن

ورود

ورود به سایت

آمار بازدید

کاربران
2
مطالب
290
نمایش تعداد مطالب
288063